а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

срча

мн. срчи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7807
1. стакло
Англиски: glass Турски: sırça Албански: qelq
Употреба: Разговорно
Примери:
Оди по срча.
Свети како срча.
Летаа срчи насекаде.
2. скокалче
Англиски: marble Албански: gazozë, xhamli
Употреба: Разговорно , Ретко
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК