а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

срчовен

срчовна
Вид збор: Придавка
Ранг: 56073
храбар, смел, пргав, енергичен
Англиски: courageous
Употреба: Разговорно
Примери:
Срчовен човек.
Овчарот бил многу срчовен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК