а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стабилен

стабилни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9274
Кој е затврден на определен степен, постојан, цврст, издржлив.
Англиски: stable
Примери:
стабилна зграда
стабилен напор
стабилни цени
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК