а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стабилизација

(едн.) стабилизацијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20858
Приведување на нешто во стабилна состојба.
Англиски: stabilization Албански: stabilizim
Примери:
Стабилизација на стопанството.
Стабилизација на цените.
Изведенки
стабилизациски прид.
стабилизацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК