а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стадион

мн. стадиони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8792
Место за спортски натпревари со трибини за гледачи.
Англиски: stadium
Употреба: Спорт
Примери:
на градскиот стадион
Се изградија многу нови спортски стадиони.
фудбалски стадион
Изведенки
стадионски прид.
стадионскиот