а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стадо

мн. стада
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2320
1. Група животни, обично овци и кози, што пасат заедно; група животни, обично од еден вид.
Англиски: herd Албански: kope, tufë
Употреба: Зоологија
Примери:
стадо овци
задружно стадо
стадо крави
покопно стадо
2. поголема група луѓе
Англиски: crowd Албански: tufë, grumbull
Употреба: Преносно значење , Разговорно
3. јато
Англиски: flock Албански: plimë, tufë
Употреба: Ретко
Примери:
Прелетало едно стадо диви пајки.
Изрази
(посл.) Викај по волкот дури не влегол во стадото.
Еден волк на едно стадо му е доста, стадо без овчар на волци дар.
Старо куче стадо варди.
(разг.) Фрли го во морето тој ќе ти излезе со стадо овци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК