а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сталеж

мн. сталежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16043
Општествена група; група лица обединети со професионални интереси.
Англиски: class Албански: klasë
Употреба: Економија
Примери:
Привилегиран сталеж.
Духовен сталеж.
Трговски сталеж.
Среден сталеж.
Чиновнички сталеж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК