а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

станиол

(едн.) станиолот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25123
Тенок лист од алуминиум што се употребува за опаковка на прехранбени артикли.
Англиски: tinfoil
Изведенки
станиолски прид.
станиолскиот