а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

становиште

мн. становишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19751
Мислење по одделен проблем, гледна точка.
Англиски: point of view
Примери:
Какво е твоето становиште?
Секој си имаше свое становиште.
Правилно, погрешно становиште.