а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

станување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9618
1. застанување
Англиски: rising Албански: ngritje
Примери:
На станување.
Станување на нозе.
2. постанување
Англиски: becomming Албански: të bërit
Примери:
Станување човек.