а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

станува

стануваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 201
1. станува, взори
Англиски: get up Албански: zgjohet
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) Ни умира, ни станува.
2. стане
Англиски: become Албански: bëhet
Примери:
(разг.) Што станува со книгата?
Збор да не станува!
Изрази
Станувајте (вие), мртви, да влеземе (ние) живи(те) - дури и во гроб е подобро.
(посл.) Крвта вода не станува.