а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стапалка

мн. стапалки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4073
1. Трага од стапнување со нога.
Англиски: footprint Албански: gjurmë
2. стапало
Англиски: foot Албански: shputë
Изрази
Двете стапалки му се ставени во еден чевел.
Стапалка по стапалка.