а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стапало

мн. стапала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3002
1. Делот од ногата на кој се стапува.
Англиски: sole Албански: shputë, taban
Употреба: Анатомија , Медицина
Примери:
Си го боцнав стапалото.
2. Долниот дел на чорап.
Англиски: sole Албански: shputë
Примери:
Ги сплете стапалата.
3. скала
Англиски: step Албански: shkallë
Примери:
Се качи на првото стапало.
4. Издаден праг (на автомобил).
Англиски: stand Албански: prag
Примери:
Стоеја на стапалата и се држеа за каросеријата.
5. Степен на развитокот.
Англиски: level Албански: nivel, shkallë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ниско стапало на развитокот.
Изрази
Каде што не стапнало човечко стапало.