а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стармал

стармалиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40840
Што е мал (млад, неискусен) а изгледа или се однесува како стар.
Англиски: precocious
Примери:
Речиси сите деца се прикажани како стармали ликови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК