а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

старовремски

старовремска
Вид збор: Придавка
Ранг: 13225
1. Кој е од старо време, старински.
Англиски: old-fashioned
Примери:
старовремска куќа
2. Кој суштествувал во старо време.
Англиски: vintage
Примери:
старовремски живот
старовремски алат