а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

староградски

староградска
Вид збор: Придавка
Ранг: 29890
Што е својствен за градот и градскиот живот во старо време.
Примери:
староградски песни
староградска архитектура
староградска облека