а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

старосватица

мн. старосватици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26665
1. Таа што врши услуги за свадбени обичаи, блиска другарка на невестата.
2. жена на старосватот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК