а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

старо

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки со значење дамнешен, стар.
Примери:
староверен, старовремски
старолик, старомоден