а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стартер

мн. стартери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35647
1. Лице што дава знак за почеток на натпревар.
Англиски: starter Албански: startues
Употреба: Спорт
2. Дел на автомобилот за стартување на моторот.
Англиски: starter Албански: startues
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК