а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стаја

мн. стаи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19964
1. коњушница
Англиски: stable Албански: stallë, ahur
Примери:
Го воведе коњот во стајата.
2. соба
Англиски: room Албански: dhomë
Примери:
Темна стаја.