а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

створи

(се) створат; створил; створен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8040
1. создаде
Англиски: create Албански: krijoj
2. (се створи) се создаде
Англиски: create Албански: krijohet
Изведенки
створение ср.
мн. створенија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК