а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стебло

мн. стебла
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 885
1. Телото на дрво или друго растение, кое го држи и му го дава обликот, и ги има елементите за спроведување на соковите.
Англиски: stem Албански: dru peme
Употреба: Ботаника
2. потекло, лоза
Англиски: descent Албански: prejardhje
Употреба: Преносно значење
Примери:
семејно стебло