а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стегач

мн. стегачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29569
1. Споена еластична лента што спортистите обично ја носат за стегање на зглобовите.
Англиски: wrist band
Употреба: Спорт
2. Споена еластична лента за прибирање долга коса.
Англиски: headband
3. Мускул што излегува од желудникот или од цревото во форма на прстен што има функција да стега.
Англиски: sphincter
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК