а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стега

мн. стеги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8613
1. (едн.) дисциплина
Англиски: discipline Албански: shtrëngoj, disciplinoj
Примери:
Ги држи под стега.
2. Механички елемент што служи за прицврстување.
Англиски: clamp Албански: pirg
Употреба: Технологија