а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стегнат

стегнати
Вид збор: Придавка
Ранг: 3816
1. (глаг. прид.) стегне
Англиски: tight
2. скржав
Англиски: stingy
Употреба: Разговорно
Примери:
стегната рака
3. Што е натокмен, дотеран.
Англиски: adorned
Примери:
стегната жена
4. За стил, начин на пишување, изразување - збиен, концизен.
Англиски: concise
Примери:
стегнат стил
стегнат приказ
кратко и стегнато излагање
Изведенки
стегнатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК