а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стежне

стежнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12451
Стане потежок, се наведне од тежината.
Примери:
Стежнаа гранките.
Му стежна српот в рака.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК