а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стекне

стекнат; стекнам; стекнал; стекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3947
Добие, здобие, постигне, заслужи нешто.
Англиски: obtain
Примери:
Стекнав уверение дека е прав.
Стекнав пријатели.
Многу фурни леб треба да изедам додека стекнам таков авторитет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК