а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стек

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16752
1. заработка, добивка
Англиски: profit Албански: fitim
Употреба: Народна поезија
Примери:
Ни стек стеков, ни нешто загубив.
2. Затекнати услови, ситуација, положба.
Англиски: situation Албански: gjëndje, situatë
Примери:
Стек на околностите.
3. стек, шницла
Англиски: steak Албански: stek, biftek
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК