а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стела

мн. стели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25339
1. Внатрешниот дел, поставата на самар.
Примери:
Ја распара стелата од самарот.
2. Надгробна камена плоча или столб со натпис, релјеф или слика на челната страна.
Англиски: stela
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК