а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стелна

Вид збор: Придавка
Ранг: 29003
Обично само во женски род - за крава, биволица: која има плод во утробата.
Англиски: pregnant
Употреба: Зоологија
Примери:
Нашата крава е стелна и брзо ќе се отели.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК