а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стеница

мн. стеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33999
Паразит што живее во нечиста околина и се храни со човечка и животинска крв.
Латински: cimex lectularius Англиски: bed bug
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
Примери:
Досаден како стеница.