а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стероиди

Вид збор: Именка, множина
Група важни органски соединенија.
Англиски: steroids
Употреба: Медицина , Спорт , Хемија
Примери:
И покрај тоа што анаболичките стероиди се забранети, тие се кориситат во спортот.