а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стивне

стивнат; стивни, стивнете; стивнав, стивнаа; стивнал; сивнат; стивнев, стивнеа; стивнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4847
1. Се умири, се смири, престане да се слуша.
Англиски: quieten Албански: urtësoj, qetësoj
Примери:
Гласовите стивнаа.
Ветрот стивна кон полноќ.
2. ослабне, се ублажи
Англиски: calm down Албански: dobësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Болките стивнаа.
Бурата стивна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК