а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стигматизира

стигматизираат; стигматизирал; стигматизиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 40919
1. Обележи со стигма.
Англиски: stigmatize
2. Фрли срамно петно на некого.
Англиски: stigmatize
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие веднаш беа обвинети, стигматизирани и етикетирани како предавници.