а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стилизација

мн. стилизации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29989
Подражавање на некој стил; убаво оформување на реченицата, дотерување во духот на јазикот; дотерана изработка на некој предмет.
Англиски: stylization