а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стилизиран

стилизирани
Вид збор: Придавка
Ранг: 13197
Кој ги подражава карактеристичните црти на некој стил; изработен во определен стил; јазично чист и правилен.
Англиски: stylized
Примери:
Стилизирана повест.
Стилизирано оро.