а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стилизира

стилизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 29475
1. Придаде, придава на нешто карактеристичните црти на некој стил.
Англиски: stylize Албански: stilizoj
2. Поправи, поправа стил на некој состав.
Англиски: stylize Албански: stilizoj