а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стилист

мн. стилисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39722
1. Лице што има убав стил.
Англиски: stylist Албански: stilist
Употреба: Литература
2. Тој што се грижи за целокупноста на надворешниот изглед на една личност.
Англиски: stylist Албански: stilist
Изведенки
стилистка ж.
мн. стилистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК