а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стимуланс

мн. стимуланси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21916
1. Нешто што поттикнува дејност.
Англиски: stimulus Албански: stimulues
Употреба: Медицина
2. Постапка, идеја што служи како поттик.
Англиски: motive Албански: stimul, motiv
Примери:
емоционален стимуланс