а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стихотворец

мн. стихотворци
Вид збор: Именка, машки род
1. Оној кој создава стихови.
Англиски: poet Албански: poet
Употреба: Литература
2. Оној што склопува стихови без некоја особена уметничка вредност.
Албански: vjershëkrijues
Употреба: Иронично
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК