а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стомаче

мн. стомачиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11319
1. стомак
Албански: bark, stomak i vogël
Употреба: Деминутив
Примери:
Го боли стомачето.
2. мешенце, меше
Албански: bark, stomak i vogël