а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стомачиште

мн. стомачишта
Вид збор: Именка, среден род
1. стомак
Албански: bark, stomak
Употреба: Аугментатив
2. мешиште
Албански: bark, stomak i madh
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК