а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стомна

мн. стомни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4032
Глинен сад за вода со две рачки околу грлото.
Англиски: jug
Употреба: Пословнично
Примери:
Ја скрши стомната.
Стомна со седум дупки.
Изрази
(посл.) Стомната многупати оди на вода, ама еднаш се крши.
(гатанка) Стомна со седум дупки - глава.
Изведенки
стомне ср.
мн. стомниња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК