а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стомниче

мн. стомничиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 31767
стомна
Англиски: jug
Употреба: Деминутив
Изведенки
стомничка ж.
мн. стомнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК