а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

страден

страдна
Вид збор: Придавка
Ранг: 8837
1. маченички
Англиски: suffering
Примери:
страдна земја
2. желен
Примери:
Не сум страден за ништо.
Изрази
(посл.) Страдна мајка за слепаго сина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК