а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

странец

мн. странци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1689
1. Човек што не е државјанин, граѓанин на земјата во која се наоѓа.
Англиски: foreigner
Примери:
По говорот се гледаше дека е странец.
Странците ме прашуваа каде се наоѓа музејот.
македонски јазик за странци
2. Непознат, новодојден човек за средината во која се наоѓа.
Англиски: stranger
Примери:
Вработените сакаа свој човек за директор, а не некој странец да им командува.
Изведенки
1. странкиња ж.
мн. странкињи
туѓинки
2. странчиште ср.
мн. странчишта
пејор.