а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

страчка

мн. страчки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8428
1. Вид птица со долга опашка.
Латински: Pica rustica Англиски: magpie Албански: laraskë
Употреба: Зоологија
Примери:
Ако нема кокошка - земај страчка.
2. Човек со вакви црти: висок, слаб.
Албански: njeri i dobët, i gjatë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Страчки исцуцулени.
Изрази
(разг.) Која страчка (останала) без опашка, да и ти без жена (момче).