а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

страшливец

мн. страшливци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15899
Тој што има страв од нешто.
Англиски: coward
Примери:
Поголем страшливец од него не сум видел!