а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрвник

мн. стрвници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23950
1. Месојадец, животно или птица што се храни со месо.
Англиски: carnivore Албански: mishngrënës
Употреба: Зоологија
Примери:
Волци стрвници.
2. Тој што подмолно напаѓа чекајќи ја туѓата немоќ или слабост.
Англиски: vulture Албански: lakmitar, i pangopur
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Агентите како стрвници дебнеа.
Тој е стрвник и ненаситник.