а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрв

(едн.) стрвта
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56586
1. Труп на мртво животно.
Англиски: corpse
Примери:
Мршојадите ја осетија стрвта.
Останал негде в планина и после стрвта не му ја нашле.
2. Парче животинско месо што се става како мамка при ловење.
Англиски: bait Албански: kërmë, stërvin
Примери:
Волкот ја помириса стрвта и избега.
3. Лакомост, претерана желба за туѓа крв, крвожедност.
Англиски: greediness Албански: babëzi, makutëri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го гледаше со волча стрв.
Многу суровост, многу стрв и многу насилство се јави кај луѓето.
Изведенки
стрв м.
(едн.) стрвот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК